Tetra Pak zwiększa udział biosurowców w opakowaniach aseptycznych

Firma Tetra Pak wprowadziła nową wersję opakowania Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-basedLightCap 30. Jest to pierwszy na świecie aseptyczny karton do płynnej żywności wyróżniony najwyższym certyfikatem belgijskiej firmy certyfikującej Vinçotte, przyznawanym za stosowanie surowców odnawialnych.

Do produkcji elementów opakowania wykonanych z tworzywa wykorzystano polimery uzyskane z trzciny cukrowej. Pozostałym surowcem wykorzystanym do produkcji opakowania jest papier, dzięki czemu udział surowców odnawialnych w opakowaniu wzrósł do ponad 80 proc. Oznacza to, że zgodnie z wytycznymi Vinçotte nowe opakowanie spełnia wymogi czterogwiazdkowego certyfikatu.

– Zwiększanie udziału surowców odnawialnych, czyli takich, które można odtworzyć, staje się bardzo ważnym elementem strategii przeciwdziałania topniejącym zasobom naturalnym oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym – powiedział Philippe Dewolfs, prezes komisji certyfikacyjnej Vinçotte. – Jest to pierwsze aseptyczne opakowanie kartonowe, które uzyskało nasz certyfikat – przyznaliśmy mu cztery gwiazdki.

Nowe opakowanie Tetra Pak wyróżnia się także o 17 proc. mniejszym śladem węglowym aniżeli w przypadku tradycyjnego kartonu. Potwierdza to niezależna analiza cyklu życia przeprowadzona przez Szwedzki Instytut Badań nad Środowiskiem Naturalnym IVL.

Zdaniem Kingi Sieradzon, dyrektor generalnej Tetra Pak na rynek polski, czeski, słowacki i węgierski, nowe opakowanie Tetra Pak również doskonale wpisuje się w aktualne trendy konsumenckie.

– Konsumenci coraz chętniej wybierają produkty przyjazne środowisku i oczekują także większego zaangażowania firm w ochronę środowiska naturalnego – mówi Sieradzon. – Dzięki certyfikacji Vinçotte nasi klienci mogą liczyć na zwiększanie przewagi konkurencyjnej w tym obszarze. Celem, do którego cały czas dążymy, jest produkcja opakowań wyłącznie z surowców odnawialnych. Wprowadzenie na rynek Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-basedLightCap 30 jest kolejnym kamieniem milowym przybliżającym nas do realizacji naszych planów.

Nowa wersja opakowania Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-basedLightCap 30 jest już dostępna i może być produkowana na istniejących liniach pakujących, co oznacza, że jej wprowadzenie nie wymaga nakładów inwestycyjnych.