Interpack 2017: nowy częściowo biopochodny kopoliamid BASF

Ultramid Flex F38 L to nowy, częściowo biopochodny kopoliamid w ofercie firmy BASF. Dzięki swojej miękkości i przezroczystości także w niskich temperaturach, jak również niskiej wilgotności, biotworzywo idealnie nadaje się do produkcji miękkich opakowań. Miękkie folie wytworzone z nowego Ultramidu odznaczają się zwiększoną wytrzymałością na zerwanie czy przekłucie. Folie z nowego biotworzywa są miękkie tuż po przetworzeniu bez kondycjonowania, dzięki czemu producenci opakowań zyskują większe możliwości przetwórcze.

Jedna czwarta surowca użytego do produkcji monomeru pochodzi z lokalnych plantacji rącznika, z którego wytwarza się olej rycynowy. W ten sposób Ultramid Flex F38 L wpisuje się w trend do produkcji coraz bardziej ekologicznych opakowań i wskazuje na potencjał zastosowania biotworzyw w przemyśle.

W porównaniu do konwencjonalnego poliamidu 6 Ultramid Flex F38 L posiada odmienne właściwości barierowe i charakteryzuje się 15 razy większą przepuszczalnością tlenu i dwutlenku węgla. Dzięki temu z biotworzywa można wytwarzać np. opakowania dla sera dojrzewającego. Dzięki elastyczności i miękkości materiał nadaje się także do produkcji miękkich opakowań próżniowych i kurczliwych.

Oprócz zastosowań w sektorze spożywczym Ultramid Flex F38 L nadaje się także między innymi do wytwarzania folii technicznych, które muszą odznaczać się odpowiednimi parametrami w zakresie odporności na odkształcenia i przerwanie, także w niskich temperaturach.

Ultramid Flex F38 L posiada wysoką stabilność mieszania, co pozwala przetwórcom uzyskać optymalną strukturę folii.

Swoje nowe rozwiązanie w zakresie biotworzyw, jak również inne rozwiązania dla sektora opakowań, BASF prezentuje podczas targów Interpack 2017, które w dn. 4-10 maja odbywają się w Düsseldorfie.