Interpack 2017: dwie nowe odmiany biotworzywa Biograde w ofercie FKuR

Podczas targów Interpack 2017 firma FKuR Kunststoff GmbH z siedzibą w Willich (Niemcy) prezentuje dwie nowe odmiany biotworzywa do wtrysku wytworzonego na bazie octanu celulozy. Do standardowej odmiany Biograde C9550 dołączają obecnie odmiany C5509 CL oraz C5508, oparte na nowej kompozycji surowców i dodatków. Oprócz innych zalet w przypadku nowych odmian z 50 do 65 proc. wzrosła zawartość surowców biopochodnych. Obie odmiany mogą być łatwo przetwarzane w krótkich czasach cykli na standardowych wtryskarkach, w tym również zaopatrzonych w formy wielogniazdowe. Celuloza służąca do produkcji biotworzywa pochodzi z ekologicznych upraw leśnych, nie wykorzystuje się natomiast drewna z lasów tropikalnych.

Przezroczysta odmiana Biograde C5509 CL jest stabilizowana termicznie, dzięki czemu temperatura mięknienia wynosi 100 st. C, zaś temperatura ugięcia – 80 st. C. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi MFR – 40-56 g/10 min [230 st. C/5 kg], tworzywo Biograde C5509 CL nadaje się do produkcji detali cienkościennych, może też być barwione przy użyciu odpowiednich masterbatchy.

Jeśli przetwórca chce uzyskać detal nieprzezroczysty lub półprzezroczysty, może użyć biotworzywa Biograde C5508. Ten celulozowy kompund charakteryzuje się niższym wskaźnikiem MFR – 18-25 g/10 min [230 st. C/5 kg] i nadaje się szczególnie do mniejszych detali wtryskowych o cieńszych ściankach.

Wszystkie odmiany biotworzywa Biograde odznaczają się wysoką sztywnością, odpornością mechaniczną oraz estetyczną powierzchnią. Typowe zastosowania obejmują formowane wtryskowo detale techniczne, np. stosowane w elektronice czy sprzęcie AGD, jak również w artykułach codziennego użytku, jak szczoteczki do zębów, długopisy czy sztućce. Wszystkie odmiany są wolne od szkodliwych plastyfikatorów i nadają się do kontaktu z żywnością (wg standardów EN 10/2011 i FDA) czy produkcji zabawek (EN 71-3).