Carlsberg w butelkach z materiałów biopochodnych

Podczas konferencji Sustainable Brands 2016 w Kopenhadze Carlsberg przedstawił wzornictwo biopochodnych butelek Green Fibre Bottle. Opracowanie designu to efekt współpracy z partnerami w ramach Carlsberg Circular Community, jak również studiem projektowym CP+B Copenhagen oraz Klio. Efekt końcowy wskazuje, jak gotowe opakowania mogłyby prezentować się na sklepowych półkach.

Opracowanie opakowania wykonanego z przetworzonych włókien drzewnych to część inicjatywy Carlsberg Circular Community. W 2015 roku producent piwa nawiązał współpracę z duńską firmą EcoXpac w celu zaprojektowania butelek, których prototyp zaprezentowano podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w styczniu 2015 roku.

Włókna, które używane mają być do produkcji butelek, mają pochodzić z upraw zrównoważonych, gdzie ilość nowych sadzonek ma być identyczna z ilością wyciętych drzew. Butelka po wykorzystaniu ma rozkładać się na składniki nieszkodliwe dla środowiska w przypadku przypadkowego porzucenia, jednak intencją realizatorów projektu jest włączenie zużytych butelek do systemu zagospodarowania odpadów, jak w przypadku innych butelek czy puszek.

Według harmonogramu projektu, pierwsze napoje w butelkach Green Fiber Bottle mają trafić do sprzedaży pilotażowej w 2018 roku.